o-3
13 بهمن 1401 - 13:45

اسلامی: برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود

رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاح پنجاه و سومین نمایشگاه دستاوردهای حوزه صنعت هسته‌ای درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد.»

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاح پنجاه و سومین نمایشگاه دستاوردهای حوزه صنعت هسته‌ای و رونمایی از آخرین دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنج‌شنبه با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و برخی از معاونان این سازمان، برگزار شد.

خبرگزاری میزان نوشت، اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم طی سخنانی، گفت: سازمان انرژی اتمی در پی مزاحمت‌ها، تخریب‌ها و تحریم‌های مختلف و متعدد به حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای ورود پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه در چارچوب جهاد تبیین در میانه اتهام زنی‌های روزافزون غرب علیه کشورمان برگزار شد تا نشان داده شود که دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشورمان با اتهامات مبنی بر عدم مسالمت آمیز بودن صنعت هسته‌ای، کاملا متفاوت است، اظهار کرد: امروز در شرایطی هستیم که برای همه موارد موجود در این نمایشگاه هیچگونه دسترسی به خارج نداشتیم.

به گفته وی، پروژه‌های تحقیقاتی که در مشارکت آژانس و فراتر از تحریم‌ها بوده، همکاری با خارج بوده است اما در بقیه موارد کاملا براساس اسناد راهبردی پیشرفتیم.

اسلامی در بخشی دیگر گفت: رسیدن به تولید برق هسته‌ای به 20 درصد سبد برق کشور یک هدفگذاری کمی است که در برنامه سازمان قرار دارد؛ در عرصه‌های پزشکی، محیط زیست، سلامت و امنیت غذایی مواردی هستند که در اهداف کلی هدفگذاری شده اند؛ دستاوردی که امروز رونمایی شد نیز در همه صنایع غذایی می‌تواند به عنوان وسیله مکمل مستقر شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره گزارش ادعایی آژانس تصریح کرد: موضع گیری آژانس باعث ابراز تاسف است؛ اولا گزارش‌ها درباره هیچ کشوری جز ایران بلافاصله رسانه‌ای نمی‌شود. برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد. ما بلافاصله توضیحات را ارائه کردیم که فیلم آن موجود و قابل ارائه است. این توضیحات همان روز مکاتبه شد و بازرس آژانس هم متوجه اشتباه خود شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014935